FRANCIE přebírá kredity a pozastavuje výplaty hypoték, nájemného, daní a faktur za světlo, vodu a elektřinu.

Macron oznamuje 300€ mld. plán, aby zabránil bankrotu společností

Emmanuel Macron dnes večer oznámil bezprecedentní šoková opatření, typická pro období války, která zmírňují dopad epidemie Covid-19 na národní hospodářství a na životy občanů.

Ve svém krátkém TV projevu francouzský prezident vysvětlil, že 300 miliard eur bude věnováno na záchranu společností a firem. Žádná z nich by neměla zbankrotovat kvůli koronaviru. Stát převezme platby smluvních bankovních úvěrů.

Rovněž bude :

  1. pozastaveno placení daní a sociálních příspěvků,
  2. účtů za vodu, elektřinu a plyn, jakož i
  3. nájemného.

Nebylo jasné, zda by se tato směrnice vztahovala na společnosti nebo na celou populaci, ale Macron trval na tom, že „žádný francouz nezůstane bez zdrojů“.

Vláda musí specifikovat tento velkolepý nouzový balíček, jehož implementace nebude snadná u správy, která pracuje „na půl plynu“ a do velké míry telematicky. Zbývá zjistit, zda se dá dobré přání uplatnit na praktické úrovni.

Další důležité opatření ovlivňuje taxíky a hotely, které budou od nynějška sloužit potřebám zdravotního úsilí. Stát za své služby zaplatí. Bude zmobilizována armáda, která zřídí polní nemocnice v oblastech nejvíce zasažených epidemií, jako je Alsasko, a bude provádět další nezbytné mise, jako je například převoz pacientů.

Na politické úrovni jsou pozastaveny všechny probíhající reformy, počínaje velmi kontroverzní důchodovou reformou a konče reformou, která měla omezit dávky v nezaměstnanosti. Vláda bude povinna věnovat se výhradně boji s koronavirem. „Jsme ve válce,“ zdůraznila hlava státu. Druhé kolo komunálních voleb, které je naplánováno na příští neděli, je rovněž odloženo.

Přísnější opatření pro omezení pohybu

Pokud jde o ochranná opatření, Francie vstupuje do fáze mnohem přísnějších omezení pohybu. Přemísťování bude možné pouze zajistit jídlo, jít k lékaři, do práce nebo provést určité fyzické cvičení, ale vyhnout se kontaktům. Rodinná nebo přátelská setkání na ulici nebudou povolena. Makron rovněž potvrdil uzavření vnějších hranic schengenského prostoru na 30 dní.

Makronova drastická oznámení, jen jeden den po komunálních volbách, ukázala vážnou chybu v udržení termínu jejich vypsání. Prezident se to stále snažil ospravedlnit tím, že řekl, že existuje „vědecký a politický konsenzus“, pro jejich oslavovu.

Pokud by volby měly sloužit k upevnění prezidentské strany Republika na pochodu (LREM), byl výsledek více než zklamáním. Kandidát na Macronovu formaci na starostu Paříže Agnès Buzyn, bývalá ministryně zdravotnictví, byla třetí, se 17% hlasů, za socialistou Anne Hidalgo (30%) a konzervativní Rachidou Datim (22%) ) .

Katastrofa pro LREM byla ještě zřetelnější v Lyonu, kde proběhly dvě paralelní volby, metropolitní entitě a samotnému městu. Aby předsedal prvnímu, představil se současný starosta, veterán Gérard Collomb, bývalý ministr vnitra. Ten dosáhl skromných 16,5% hlasů, na čtvrtém místě. Collomb byl jedním z socialistických těžkých vah, který nastoupil na Macronovu loď, když se rozhodl pro Elysejský palác. Na podzim roku 2018, krátce před vypuknutím „povstání žlutých vest“, opustil vládu, aby se vrátil do Lyonu, kde se vrátil do kanceláře starosty, kteroužto funkci zastával již 17 let. Voliči potrestali tento nevhodný postoj snahy udržet se u moci.

Místní volby viděly vznik Euro-Ekologie-Zelených (EELV) nebo koalic kolem nich, které vyhrály první kolo v Lyonu, Štrasburku a Grenoblu, mezi dalšími velkými městy.

Jako jediná cena útěchy se LREM musela spokojit se svým vítězstvím v Le Havre, kde se objevil předseda vlády Édouard Philippe, který byl starostou města. Byl to podivný krok, který by byl v jiných zemích nepochopitelný. Philippe se účastnil bez skutečné vůle sloužit jako starosta, ale jen aby využil svého osobního šarmu a získal tak hlasy pro prezidentovu stranu.

https://www.lavanguardia.com/internacional/20200316/474212594165/coronavirus-macron-medidas-choque-indeditas-francia.html