ITÁLIE, v reakci na koronavirus, pozastavuje splátky hypoték, daní, faktur za bydlení, vodu a energie: mělo by něco podobného smysl ve Španělsku?

Italská vláda plánuje provedení plánu šokových opatření v hodnotě 10 miliard EUR, aby omezila dopad koronaviru na italské rodiny.

Prvním balíčkem opatření, který má italská vláda v úmyslu provést, je pozastavení placení účtů, faktur, daní a hypoték, aby se uvolnil tlak, který malé podniky a italské rodiny trpí.

Můžeme si položit otázku: Bylo by rozumné aplikovat něco podobného ve Španělsku?

Itálie se chce vyhnout hluboké recesi za každou cenu

Italská vláda, je to několik dní, vyhlásila izolaci Itálie a omezila svobodu pohybu svých občanů, aby se pokusila omezit šíření koronaviru.

Myšlenka balíčku opatření už byla na světě před několika dny, které italská vláda toto zvažovala. Italská ekonomika dlouhodobě stagnuje a má bankovní systém se závažnými problémy s aktivy. Bylo rozhodnuto schválit moratorium na výplaty hypoték pro všechny italské rodiny kvůli účinkům koronaviru.

Zmrazení úvěrů podnikům v nejvíce postižených oblastech a zvláštní dotace ve výši 500 EUR měsíčně do konce jara pro samostatně výdělečně činné pracovníky, kteří pozastavili svou činnost, o dalších opatřeních, která italská vláda plánuje schválit zákonem.

Kromě prvních plánovaných opatření v hodnotě 10 miliard EUR se předpokládá druhý balíček opatření s mimořádnou položkou, kterou bude ještě italská vláda muset více konkretizovat.

Opatření schválená italskou vládou sníží rozpočtový schodek v roce 2020 na 3% HDP. Italská vláda je v kontaktu s Evropskou komisí, aby zvýšila svůj současný cíl schodku z 2,2 na 2,5 procenta.

S vyhlídkou, že ekonomika upadne do hluboké recese, jsou možné další pozitivní revize.

Asociace finančních uživatelů požaduje od španělské vlády stejná opatření jako v Itálii.

Asociace finančních uživatelů (ASUFIN) požádala španělskou vládu, aby učinila stejný přístup ve věcech hypotečních plateb, které byly provedeny v Itálii díky vyjímečnému stavu a šíření koronaviru.

Sdružení ASUFIN to ospravedlňuje vzhledem k ochrnutí činností v ekonomice, které různé regiony Španělska utrpěly kvůli omezení koncentrace lidí v divadlech, koncertech … aby se zabránilo šíření koronaviru ve Španělsku.

Koaliční vláda musí nabídnout pohotovostní plán osobám samostatně výdělečně činným, malým podnikům a rodinám a dočasně pozastavit placení daní a splácení hypotéky.

Řešení tohoto opatření ze strany vlády by zabránilo soukromým finančním subjektům v zahájení iniciativy ekonomické úlevy pro své pokladny, které by díky koronavírusu generovaly úroky, půjčky nebo refinancování pro všechny, kterých se pozastavení činnosti týká.

Dává něco podobného ve Španělsku smysl?

To samozřejmě dává velký smysl, protože před několika týdny byla Itálie v podobné situaci v řadě případů infekce koronavirem, protože Španělsko je nyní také v problému koronaviru.

Během minulého týdne musela i Itálie, díky počtu zesnulých a infikovaných změnit svůj přístup k tomu, jak bojovat s koronavirem. Totéž praktikuje španělská vláda: zavírání škol, divadel, koncertů, kongresů …

V některých španělských regionech odstraňují jejich živobytí, a proto musí mít příjmy, zároveň jim musíme dát ale i alternativy, aby mohli uhradit své výdaje.

Připomeňme, že Itálie musela zavést určitá opatření, aby malým podnikům a jejich občanům pomohla vyhnout se hluboké recesi. Kromě toho se musela dohodnout s Evropskou komisí na zvýšení cíle schodku.

Je zde jedno španělské přísloví, které říká: když vidíte, jak holí vousy vašeho souseda, namoč si je taky. Jinými slovy, zastavíme-li hospodářskou činnost a vstup příjmů díky epidemii koronaviru, budeme muset odložit také platby hypoték (největší výdaje, které mají španělské rodiny).

Pokud se epidemie bude šířit stejným tempem jako v Itálii, bude pravděpodobné, že některé společnosti se v tomto období ujmou iniciativy k provádění práce na dálku, aby se zabránilo šíření infekce mezi jejich zaměstnanci.

https://www.elblogsalmon.com/economia-domestica/italia-suspende-pago-hipotecas-coronavirus-tendria-sentido-algo-similar-espana

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/coronavirus-italy-economy-mortgage-payments-symptoms-lockdown-latest-a9389486.html