1000 – 6000$/měsíčně. US ministr financí Steven Mnuchin: “Již zařizujeme okamžité odeslání šeků Američanům”

PROSÍM, PROSÍM,

The Washington Post poskytuje tento příběh zdarma, takže všichni čtenáři mají přístup k těmto důležitým informacím o koronaviru. Chcete-li získat další bezplatné příběhy, přihlaste se k odběru našeho denního zpravodaje Coronavirus Updates.

Trumpova administrativa chce v nadcházejících týdnech poslat Američanům přímé hotovostní platby, aby jim pomohla vyrovnat se s hospodářskou pustošivostí koronaviru. Ministr financí Steven Mnuchin řekl v úterý, že část masivního ekonomického stimulačního balíčku již dostává tvar a strukturu v komunikaci mezi mezi Bílým domem a Capitol Hill .

Celková cena balíčku by se mohla pohybovat kolem 1 bilionu dolarů (evr.počtu), řekl Mnuchin novinářům na Capitol Hill po setkání se senátory GOP, což je jeden z největších federálních nouzových fiskálních balíčků, jaké kdy byly sestaveny.

Dle zákonodárců také upozornil, že pokud nebudou jednat, uvedl, že míra nezaměstnanosti by se mohla vyšplhat na téměř 20 procent ze zhruba 3,5 procentní úrovně, kterou zaznamenal v únoru, podle tří lidí, kteří se seznámili s jeho komentáři, a kteří hovořili v anonymitě a odhalili interní jednání.

Zprávy o plánování podnětů vystřelily industriální index Dow Jones v úterý až o více než 1 000 bodů nahoru, protože od pondělí obnovily některé ze svých ztrát.

Avšak výhrady, které v úterý vyjádřili Demokraté k různým aspektům balíčku, naznačují, že by mohlo nějakou dobu trvat, než dojde k bipartisanské dohodě, která by mohla projít oběma komorami kongresu.

Boj o dohodu přichází, zatímco pandemie coronavirus podporovala každodenní život mnoha Američanů. V úterý přijali úředníci Outer Banks v Severní Karolíně kroky k omezení turisttiky a návštěvníků k omezení expozice stálých obyvatel. Oblast San Francisco začala žádat obyvatele, aby zůstali doma, a taktiku studují i newyorští úředníci. Mezitím Marriott International, největší hotelová značka na světě, poslalna nucenou dovolenou desítky tisíc zaměstnanců.

S částmi ekonomiky, které se zdají být ve volném pádu, každý den narůstajím propouštěním a průmyslovými odvětvími, jako jsou hotely, letecké společnosti a restaurace, prosícími o úlevu, zaznamenaly Spojené státy v úterý smutné výročí 100. úmrtí na virus. Za 24 hodin bylo hlášeno také více než 1 000 nových infekcí, což je zatím nejvyšší počet.

Poté, co původně navrhli velké snížení daní, aby pomohli ekonomice zotavit se, úředníci Bílého domu za poslední den přeřadili rychlost a nyní se zdá, že podporují myšlenku okamžitých plateb milionům Američanů. Domnívají se, že by to rychle vneslo do ekonomiky hotovost a pomohlo by Američanům v příštích týdnech platit účty, spíše by časem rozložilo veškeré úspory.

“Už zařizujeme okamžité odeslání šeků Američanům,” řekl Mnuchin novinářům v úterý. “A když říkám nyní, tak myslím, v příštích dvou týdnech.”

Jeho varování před prudkým nárůstem míry nezaměstnanosti poprvé uvedla agentura Bloomberg News.

Mluvčí ministerstva financí Monica Crowleyová se na dotaz vyjádřila: „Mnuchin použil pro ilustraci několik matematických příkladů, ale nikdy nenaznačoval, že by tomu tak bylo.“

Před dvěma měsíci, když se zdálo, že ekonomika roste ustáleným tempem, by taková opatření vypadala nemyslitelná. Ale to se všechno změnilo, když se ve Spojených státech začaly šířit případy koronaviru a začaly narušení a uzavírání.

Vedoucí většiny Senátu Mitch McConnell (R-Ky.) sliboval úterý, že Senát se nevrátí z přestávky, než dosáhne bipartské dohody o stimulačních právních předpisech, což by byl v posledních týdnech třetí návrh zákona o úlevách za koronavirus.

“Budeme se zde pohybovat nyní, pro Senát, který téměř nikdy nic nedělá rychle, warpovou rychlostí ” řekl McConnell. “Myslím, že každý na obou stranách uličky je zabaven naléhavostí přejít k dalšímu zákonu, a my to chceme udělat.”

McConnell také řekl, že Senát se bude pohybovat co nejrychleji, aby schválil 100 miliard dolarů plus zákon, který prošel minulý týden v Parlamentu, který zvyšuje placené pracovní volno, pojištění v nezaměstnanosti a bezplatné testování na koronaviry – navzdory obavám, že řada republikánů Senátu má o tom, jak je v zákona návrženo vytvoření rezerv pro nemocné.

“Mojí radou pro ně je, aby si radši dali roubík a hlasovali za to stejně, i když si myslí, že to má nějaké nedostatky, a řešili tyto nedostatky v návrhu zákona, vždyť jsme v procesu jeho vytváření,” řekl McConnell.

Američané s velkou pravděpodobností dostanou šeky na 1 000 $ (a více, až do výše 6000 $ podle situace). Zde je to, co potřebujete vědět.

Kromě přímých plateb v hotovosti chce Bílý dům, aby nadcházející právní předpisy kromě řady dalších opatření zahrnovaly podporu malých podniků a podporu leteckého průmyslu. Abychom se dále pokusili stabilizovat ekonomiku, ministerstvo financí a Federální rezervní systém učinili v úterý krok s cílem usnadnit společnostem půjčování peněz, zatímco Bílý dům poskytl daňovým poplatníkům větší flexibilitu při zpoždění plateb, které dluží Úřadu pro vnitřní příjmy příští měsíc, dalších 90 dní.

Podpora Bílého domu pro myšlenku platby v hotovosti, která získala podporu demokratů a některých republikánů v Kongresu, ukazuje, jak rychle se vyvíjí rozhovory.

Prezident Trump zpočátku požadoval, aby Kongres dočasně zrušil daň ze mzdy, aby domácnostem umožnil přístup k více penězům, řekl však v úterý, že provedení takového kroku bude trvat příliš dlouho a že je třeba podniknout kroky rychleji.

“Daň ze mzdy je jedním ze způsobů, ale přichází za období měsíců, mnoho měsíců,” řekl Trump a hovořil spolu s Mnuchinem na briefingu pracovní skupiny pro koronaviry. “A chceme udělat něco mnohem rychleji.” Takže si myslím, že máme způsoby, jak vydělat peníze docela rychle a velmi přesně. “

“Bude to velké,” řekl Trump o celkovém balíčku. “Myslím, že to chceme udělat a mít velkou infuzi na rozdíl od dělání malých schůzek každých pár dní. Už to nechceme tak dělat. Chceme to udělat velké.“

Trump uvedl, že zejména letecký průmysl potřebuje pomoc: „To není jejich chyba. … Musíme jim tedy v krátkodobém horizontu pomoci. “

Někteří zákonodárci, včetně senátora Mitta Romneyho (R-Utah), diskutovali o přímých platbách v hotovosti ve výši 1 000 USD Američanům, o čemž Romney diskutoval v pondělí večer s Mnuchinem.

“To je jeden z nápadů, které se nám líbí,” řekl Mnuchin v úterý, aniž by podpořil konkrétní částku dolaru. Navrhl, že by mělo dojít k omezení příjmů u plateb v hotovosti a že domácnosti s vysokými příjmy nemusí být způsobilé.

“Myslím, že je jasné, že to nemusíme posílat lidem, kteří ročně kontrolují miliony dolarů,” řekl Mnuchin.

https://www.bloomberg.com/4be0d310-1af8-4dd6-ada0-39064324af29

Sens. Sherrod Brown (D-Ohio), Michael F. Bennet (D-Colo.) A Cory Booker (DN.J.), s podporou několika dalších demokratických senátorů, prosazují opatření na vyplácení šeků ve výši 2 000 $ všem pod určitá hranice příjmu. Jejich plán by vyžadoval, aby vláda vyplatila šeky za dalších 1 500 USD, pokud budou nadále pokračovat zdravotní a ekonomické mimořádné situace, a poté následovat čtvrtletní platby ve výši 1 000 USD.

Nový plán Bílého domu ve výši 1 bilionu dolarů vypadá, že účinně zaplaví ekonomiku hotovostí, a představitelé uvedli, že zhruba 50 miliard dolarů by směřovalo na pomoc leteckému průmyslu, který se otáčí zrušením. Zatímco demokraté Senátu do značné míry přijali myšlenku přímých plateb Američanům – ačkoli tvrdí, že by tyto platby měly být spárovány s dalšími prvky, jako je pozastavení splátek půjček, odmítly další části administrativních návrhů, zejména jakékoli průmyslové výpomoci.

“Podporuji vkládání peněz do kapsy pracovníků, rodin, spotřebitelů a malých podniků, protože budou utraceny, na rozdíl od masivních podnikových výpomocí, které by mohly zahrnovat odkupy akcií nebo jiné druhy výdajů, které nedokáží stimulovat poptávku,” řekl Sen Richard Blumenthal (D-Conn.).

Bílů Dům se neúčastní tento týden poté, co v pátek večer po půlnoci pracoval na posledním vyúčtování za koronavirus. Ale mluvčí Nancy Pelosi (D-Calif.) byla v úterý v kontaktu s Mnuchinem. Ředitel komunikace společnosti Pelosi, Drew Hammill, řekl prostřednictvím Twitteru, že jakmile Kongres zvažuje své další kroky, Pelosi věří, že zákonodárci by se měli podívat na vratné daňové úvěry, rozšířené pojištění v nezaměstnanosti a přímé platby, ale že takové platby „MUSÍ být zacíleny“.

Podle jedné osoby při komunikaci s administrativou, ještě nedávno v úterý ráno byli přední ekonomičtí poradci Bílého domu vnitřně rozděleni na to, zda snížení daní ze mzdy nebo přímé platby v hotovosti byly vhodnější pro konfrontaci s krizí. Někteří úředníci Bílého domu začali bránit plán plateb v hotovosti jako způsob, jak podpořit sociální záchrannou síť, která by měla být spojena se snížením daně ze mzdy, aby se stimulovala hospodářský růst.

Pokus o vložení obrovského množství peněz do ekonomiky připomíná záchranné a stimulační kroky, které Kongres učinil během hospodářské krize před více než deseti lety. Tentokrát, s aspekty každodenního života ve Spojených státech křičícími na svšechny strany až k zastavení celého systému, může být intervence nezbytnější rychlejší a ještě extrémnější. V roce 2008 Kongres schválil balíček ve výši 700 miliard dolarů, který se nazývá Program pomoci s problémovými aktivy, aby se pokusil zachránit finanční systém.

Balíček, který nyní Bílý dům sleduje, by byl větší, nebyl by upraven o inflaci, ale měl by zahrnovat opatření, jako jsou daňové škrty, které nebyly součástí akce v roce 2008.

“Myslím, že jediným srovnání s tím je druhá světová válka, ve smyslu, že to není jen v naší zemi, ale pouze v celosvětové situaci, kdy každý vytáhne všechny zastávky, aby udělal maximum, abychom mohli chránit jednotlivce, chránit rodiny a společenství, “řekl senátor John Boozman (R-Ark.)

Tento měsíc schválil Kongres v nouzových výdajích na programy v oblasti veřejného zdraví 8,3 miliardy dolarů. Minulý týden sněmovna schválila balíček s placenou pracovní neschopností, pojištění v nezaměstnanosti, peníze za razítka, bezplatné testování na koronaviry a další.

Počáteční balíček, který nedávno prošel sněmovnou, nařídil, aby podniky s méně než 500 zaměstnanci poskytovaly svým zaměstnancům placené dny nemoci a placené rodinné zdravotní dovolené. Legislativa také zahrnovala federální daňový úvěr, který společnostem kompenzuje nový a potenciálně drahý přínos.

O víkendu však byli zákonodárci zaplaveni stížnostmi malých podniků, které uvádějí, že by mohli být vyřazeni z podnikání dříve, než bude zahájen nový federální daňový úvěr. Daňový úvěr může trvat několik měsíců, než se společnosti dostanou, a požadované výhody by je spojily s dodatečnými náklady ve stejnou dobu, kdy jsou mnohé zdrceny širším ekonomickým poklesem způsobeným koronavirem.

Výsledkem bylo, že pozdě v pondělí Parlament schválil další změny omezující rozsah požadovaných nových dávek v nemoci. Například Parlament usnadnil zaměstnavatelům osvobodit pohotovostní pracovníky a jiné zdravotnické podniky od nových pravidel a rovněž omezil částku, kterou jsou společnosti povinny vyplatit.

Paul Kane a Seung Min Kim přispěli k této zprávě.

https://www.washingtonpost.com/us-policy/2020/03/17/trump-coronavirus-stimulus-package/?outputType=amp